Overblog Suivre ce blog
Editer l'article Administration Créer mon blog
20 novembre 2008 4 20 /11 /novembre /2008 16:55

 1 MAI  1942

ARHITECT PAUL SMARANDESCU (Architecte D.P.L.G.)

SCURT PARCURS AUTOBIOGRAFIC (REPERE)

 

Sunt nascut la 26 iunie 1881 - stil vechi - în Bucureşti.

Parinţii mei au locuit în Bucureşti, Str. Mântuleasa 38, azi (în 1942) Str. Pictor Lukian 17.

În această casă am trait anii copilariei şi ai tinereţii.

Am facut clasele primare la şcoala Mântuleasa, şi pe cele secundare la liceul Matei Basarab.

În iunie 1899 am terminat cele şapte clase de liceu; dupa legea de atunci eram bacalaureat.

În septembrie1899 am trecut examenul de admitere la şcoala de Arhitectură din Bucureşti şi am reuşit primul dintre 13 candidaţi.

La 1 iulie 1900 am intrat voluntar în armată şi la 1 ianuarie 1901 am reuşit la examenul de sublocotenent de rezervă, arma infanteriei .

La 2 mai 1902, stil nou, am părăsit şcoala de Arhitectură din Bucureşti şi am plecat la Paris .

La 1 mai 1903, în urma concursului dat, am fost admis în şcoala de Belle-arte din Paris, secţia  de Arhitectura.

ARCH Paul SMARANDESCO

La 6 iunie 1906, luasem toate valorile şcolare.

ARCH Paul SMARANDESCO 1907

La 22 noembrie 1906 eram Arhitect diplomat de guvernul Francez (D.P.L.G.).

ARCH Paul SMARANDESCO dplg2

Venind în Bucureşti, am lucrat în biroul arhitectului D.Maimarolu şi aveam mici lucrări particulare.

ARCH Demetru MAIRMEROL

La 1 iunie 1909 am fost numit de Ministrul Spiru Haret, Arhitect-şef al Ministerului Instrucţiei publice şi al Cultelor. Pe langa funcţia de la Minister aveam şi lucrări de arhitectură personale.

La 11/24 Decembrie 1912 am fost numit Arhitect şef al Ministerului de Interne.

În iunie şi iulie 1913 am facut campania în Bulgaria, ca sublocotenent de infanterie.

În 1916-1918 am facut marele razboi ca locotenent şi căpitan de geniu.

În noiembrie 1920 am  fost numit Profesor la şcoala de Arhitectura, catedra de Istoria Arhitecturii.

În nov. 1927 am fost transferat ca Profesor, şef de atelier, la şcoala de Arhitectură.

De la 1 Decembrie 1938 pana la 7 Octombrie 1940 am fost Decan al Facultaţii de Arhitectură.

La 1 august 1939 am demisionat din funcţia de Arhitect-şef al Ministerului de Interne.

Am facut mai multe călătorii de studii în străinătate, astfel:

în 1901 am vizitat Grecia

în 1904: Elveţia

în 1907: Italia

în 1911: Franţa, Anglia, Belgia şi Germania

în 1914: Germania, Olanda, Belgia, Franţa

în 1925 am vazut Expoziţia internaţională de Arte Decorative de la Paris, am vizitat Franţa şi Italia

în 1927 am fost în Egipt

în 1928 am fost în Italia, Spania şi Franţa

în 1931 am vizitat Expozitia coloniala de la Paris, Bretania, castelele de pe râul Loire şi Elveţia,

în 1936 coasta Dalmaţiei şi Belgradul

în 1936 Germania, Suedia, Finlanda, Danemarca, Norvegia, Cehoslovacia

în 1937 am vizitat Expoziţia internaţionala de la Paris şi nordul Italiei.

__________________

Paul SMARANDESCU (1881-1945) Arhitect diplomat de guvernul francez

Profesor la Facultatea de Arhitectura
LUCRARI DE ARHITECTURA (1907-1942)
Tipografia ziarului «Universul», Bucuresti, strada Brezoianu 23-25, 1942

___________________________________________________

Partager cet article

Repost 0
Published by Emmanuel CRIVAT - dans BIOGRAFIE - AMINTIRI
commenter cet article

commentaires

Serge de Morée 19/05/2009 14:20

L’établissement d'hydrothérapie, Slanic, Moldavie, Roumanie.
Premier prix Paul Smarandescu et Ernest Doneaud, élèves de Paulin.
Les Concours publics d’architecture, 11e année, 1908-1809, pl. 93.
http://www.inha.fr/colloques/document.php?id=454&format=print

Marlene 29/11/2008 15:03

Pe cind o biografie a arhitectului Paul Smarandescu?!
 

CENTENARUL PAUL SMARANDESCU

Începând cu anul acesta si pânà în 2045, vom sarbatori Centenarul unui imobil construit de Paul Smàràndescu în fiecare an,
ba chiar doua sau trei imobile centenare pe an.
Centenarul Vilei Vânàtori este în 2015, mai ràmâne 1 an ca sà îi dàm infàtisarea pe care ne-a lasat-o arhitectul ei.